Рекомендації щодо застосування гумату калію торф’яного рідкого в овочевих культурах та картоплі

Всі овочеві культури (капуста, томати, огірки, морква, буряк, цибуля, перець, баклажани та ін) добре відгукуються на передпосівний обробіток їх насіння робочим розчином гумату калію концентрацією 0,01-0,005%. Для приготування робочого розчину гумату калію необхідно в 10 літрах води розчинити 10г (дві чайні ложки) концентрату. Тривалість замочування насіння – 10-15 годин (але не більше доби), за добу до посіву.

Більш суттєва прибавка врожаю овочевих культур виходить при додатковій обробці вегетуючих рослин робочим розчином гумату калію концентрацією 0,01-0,005%. При цьому витрата гумата калію визначається природою рослини. Кріп, петрушка, салат, цибуля, редька, редис, щавель вимагають малої кількості поживних речовин. Тут достатньо двох-трьох обробок за вегетацію. Огірки і томати відносяться до рослин із середнім споживанням поживних речовин. Кількість обробок: не менше трьох-чотирьох за вегетацію. Всі види капусти, морква, буряк, кабачки вимагають високого рівня поживних речовин. Тому необхідно проводити не менше чотирьох обробок гуматом калію. Ряд овочевих культур вирощують через насіння і висадку розсади. Для розсадних культур перший обробку гуматом калію краще проводити через два-три дні після висадки розсади в грунт. Подальші обробки слідують з інтервалом 15-20 днів. Для культур, що висіваються, першу обробку гуматом калію проводять у фазу трьох – чотирьох справжніх листочків, далі – в період бутонізації, на початку цвітіння, під час плодоношення.

У теплицях необхідно проводити не менше чотирьох-п’яти обробок гуматом калію, закінчуючи їх за два тижні до остаточного збирання врожаю. Обприскування гуматом калію проводять рано вранці через день після чергової планової підгодівлі мінеральними добривами.

Слід сказати, що підвищена економічна ефективність застосування гумату калію в овочівництві пов’язана не тільки з надбавкою урожаю і поліпшенням його якості, а й з прискоренням дозрівання плодів, завдяки чому, овочі реалізуються за вищою ціною.

Обприскування вегетуючих рослин гуматом калію можна поєднувати з обприскуванням їх отрутохімікатами.

Гумат калію показав свою високу ефективність при вирощуванні картоплі. Для картоплі дуже важлива передпосадкова обробка бульб гуматом калію, особливо для господарств, які з року в рік садять свої власні насіння картоплі попереднього врожаю. Для насіння картоплі характерно в цьому випадку таке поняття як «виродження», тобто втрата багатьох цінних властивостей сорту, різке зниження врожайності, зниження імунітету, ураження вірусними і грибними захворюваннями. Насіння вже до посіву «ослаблене». Передпосадкова обробка бульб картоплі робочим розчином гумату калію тут обов’язкова. Рекомендується застосовувати робочий розчин концентрацією 0,005-0,008%. Для приготування робочого розчину в 10 літрах води треба розчинити 10г 8%-го концентрату. Витрата робочого розчину – 40-50 літрів на 1 тону бульб. Можна проводити обробку картоплі в буртах, висотою не більше 0,5 метра.

Передпосадкова обробка бульб картоплі гуматом калію сприяє зростанню врожайності на 10-15%, збільшення вмісту в бульбах сухої речовини і крохмалю на 5-10%, зниження рівню нітратного азоту на 20-30%,. Одночасно знижується ураженість бульб мокрими гнилями і паршею.

Значна прибавка врожаю картоплі виходить при комплексній обробці робочим розчином гумату калію посадкового матеріалу і вегетуючих рослин у фазі появи сходів (5-7 листків) і в період бутонізації. Кількість обробок по вегетації не повинно перевищувати двох разів, щоб картопля не «пішла в бадилля».